"" – Latarnik2.0 Podoba się?

piątek, 26 listopada 2010

Testy aparatu Xperii X10 w Paryżu

Będąc ostatnio w Paryżu przeprowadziłem testy aparatu  fotografując co się dało w różnych trybach. W rezultacie zrobiłem ponad 500 zdjęć

Xperia X10 została wyposażona w aparat o matrycy 8,1 MP, który umożliwia wykonywanie fotografii o maksymalnej rozdzielczości 2448 na 3264 pikseli oraz ma wbudowaną LED-ową diodę do podświetlania.

Funkcję aparatu wywołujemy fizycznym przyciskiem, który jest zlokalizowany na prawej krawędzi telefonu - wystarczy go chwilkę przytrzymać. Jest to wygodne rozwiązanie ponieważ możemy go uruchomić z dowolnego miejsca menu systemowego lub z poziomu działających aplikacji. Tym samym przyciskiem cykamy także fotki.

Interfejs aparatu nie jest zbyt skomplikowany i większość ważnych funkcji możemy wybrać dwoma kliknięciami. Ważne jest, aby włączyć funkcję stabilizacji obrazu - dzięki temu zdjęcia nie będą "ruszone".

Z ustawień mamy:
 • Tryb wykonywania zdjęć: normalny, rozpoznawanie scenerii, wykrywanie uśmiechu, zdjęcie przez dotyk (wygodniej jest jednak przyciskiem fizycznym)
 • Wybór rozdzielczości zdjęć
 • Wybór scenerii: normalne, portret, krajobraz, sceneria nocna, portret nocny, plaża i śnieg, sport, przyjęcie, dokument (Xperia X10 staje się podręcznym skanerem dokumentów)
 • Tryb ostrości: automatyczna ostrość jednopunktowa, automatyczna ostrość wielopunktowa, tryb makro (do zdjęć obiektów, które znajdują się blisko nas), nieskończoność
 • Wartość ekspozycji: określa jak jasne lub ciemne ma być zdjęcie
 • Włącznik diody LED
 • Samowyzwalacz
 • Pomiar oświetlenia: środek, wartość średnia, punktowa
 • Balans bieli: mocne światło, światło fluorescencyjne, światło dzienne, zachmurzenie
 • Stabilizator obrazu - ważna funkcja jeżeli nie chcemy, aby zdjęcie przypadkiem zostało "ruszone"
 • Poziom uśmiechu - Xperia X10 jest w stanie oszacować jak intensywnie się uśmiechamy :-)
 • Geotaging, czyli dogrywanie na podstawie GPS-u informacji o długości i szerokości geograficznej do naszego zdjęcia
 • Dźwięk migawki: podoba mi się to, że możemy go w ogóle wyłączyć

 W interfejsie głównym aparatu cyfrowego mamy też przełącznik do trybu wideo, podgląd 5 ostatnio wykonanych zdjęć lub filmów (podoba mi się ta funkcja, gdyż daje ekspresowy dostęp do ostatnio zarejestrowanych materiałów), mamy też szybki skrót do pełnej galerii. 

Interfejs nie jest skomplikowany, nie rozpieszcza bogactwem funkcji, ale dzięki temu jest intuicyjny i szybki - uruchomienie funkcji to najczęściej tylko dwa kliknięcia.

Podoba mi się to, że przy uruchomionym aparacie można nacisnąć przycisk blokowania ekranu, co powoduje wyciemnienie wyświetlacza, a następnie po jego odblokowaniu wywołany zostaje od razu cyfrówka telefonu Xperia X10. Dzięki temu nasz smartphone jest zawsze w gotowości do robienia zdjęć, ale nie zużywa wtedy niepotrzebnie energii.

Matryca 8,1 MP potrafi konsumować energię szybko. Filmy HD, setki zdjęć w rozdzielczości 2448 na 3264 punktów eksperymenty z geotagingiem oraz inne funkcje telefonu - to wszystko może go rozładować w dobę. Na zwiedzanie Paryża od rana do wieczora wystarczało mi energii, ale po powrocie do hotelu trzeba było ładować telefon.

L'Arc de Triomphe
Wersal
Wersal, ogrody
Katedra Notre-Dame


Bańka mydlana przy placu Concorde (Zgody)
Kolory

Podoba mi się intensywność kolorów na zdjęciach, które robi Xperia X10 tym bardziej, że wszystkie ustawienia były automatyczne z ewentualną lekką korektą ekspozycji. 

Na francuskim stole
Kólestwo serów

Zdjęcia nocne

Tryb nocny jest ciężki do wykonania "z ręki". Charakteryzuje się kilkusekundowym czasem naświetlania. Nie jest on oparty na podświetleniu lampą - chodzi o takie przeliczenie danych, aby dać jak najlepszy efekt, ale wymaga to trochę czasu. Zalecam włączenie stabilizacji obrazu oraz dodatkowe użycie "statywu ręcznego", czyli łokcie muszą być wygodnie oparte o jakieś podłoże. W przeciwnym wypadku zdjęcie wyjdzie rozmazane. 

Nie zawsze musimy robić zdjęcia w trybie nocnym gdy jest szaro lub ciemno. Czasami wystarczy nam tryb automatyczny, który naświetla szybciej i dzięki temu zdjęcie "z ręki" nie wyjdzie poruszone. Różnicę między dwoma trybami zaprezentuję w kolejnych postach.

Katedra Notre-Dame w Paryżu nad Sekwaną
Sekwana nocą
Jak widać Wieża Eiffla. Nocą wygląda jak wielka bożonarodzeniowa choinka

Zamglone niebo nad Paryżem i wielka bożonarodzeniowa choinka
Luwr (fr. Louvre, Musée du Louvre)
Moulin Rouge - w poszukiwaniu "zielonej wróżki"


 Pozostałe zdjęcia można obejrzeć w tym albumie. Do testów poszczególnych funkcji aparatu cyfrowego będę jeszcze wracał w kolejnych wpisach. 

Niebo nad Transylwanią - zdjęcie z samolotu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz