"" – Latarnik2.0 Podoba się?

poniedziałek, 14 marca 2011

Kody QR ułatwiają życie

Google Goggles to system rozpoznawania obrazów i tekstu a nawet narzędzie do rozwiązywania Sudoku. Xperia X10 dzięki aplikacji Shazam potrafi też rozpoznawać muzykę oraz skanować kody paskowe. VideoSurf jest opracowywanym właśnie narzędziem do rozpoznawania filmów na podstawie przechwyconych ich fragmentów. Co jeszcze można skanować i rozpoznawać?

Zakodowana wiadomość dzięki kodowi QR
Kody QR (Quick Response) nazywane także fotokodami są znane od bardzo dawana. Idea jest podobna do zapisu kodu paskowego, ale dzięki temu, że QR jest dwuwymiarowy możliwe jest zapisanie dużo większej liczby danych na mniejszej powierzchni.

Postanowiłem wzbogacić blog Sony Ericsson Xperia X10 o kody QR. Przy każdym wpisie będzie się pojawiać QR Kod do aplikacji w Android Market.

Kilka faktów:

 • Kod kreskowy QR Code umożliwia kodowanie znaków z pełnego zakresu ASCII (0-255). Długość kodu nie jest stała i wynosi maksymalnie: do 1817 znaków Kanji, do 2953 znaków bajtowych, do 4296 znaków alfanumerycznych lub do 7089 cyfr.
 • QR Code jest dwuwymiarowym kodem kreskowym opracowany przez DENSO Corporation . Miało to miejsce w 1994 roku. W 1997 roku kod został zatwierdzony przez organizację AIM International, Inc. W styczniu 1999 został zatwierdzony jako Japoński Standard Przemysłowy JIS (ang. Japanese Industry Standard).  QRCode został także zatwierdzony przez ISO. Stało się to w 2000 roku
Źródło: Qrcode.pl

Kody QR charakteryzują się:
 • dużą pojemnością zapisywanych danych w stosunku do tradycyjnego kodu jednowymiarowego, czyli kreskowego. Używając kodu QR można zakodować dane na powierzchni 10x mniejszej niż w przypadku kodu kreskowego
 • duża gęstość zapisu danych
 • prędkość odczytu kodu jest wysoka
 • korekcją błędów
Zastosowanie

Kody są użytecznym narzędziem dla telefonów komórkowych. Można w nich kodować rozmaite teksty, ale najważniejszym zastosowaniem jest kodowanie linków. Dzięki temu można skanując kod z ekranu komputer uzyskać bezpośredni link do strony internetowej, przekierowanie do Android Market lub zwykły tekst. Dzięki temu nie musimy przepisywać nazw lub linków z ekranu komputera do telefonu. Wystarczy zeskanować kod QR aparatem wbudowanym w Xperię X10.
Powyższy obrazek jest bezpośrednim linkiem do gry Ikariam Easy. Wystarczy wycelować obiektyw telefonu w kod QR  i zostaniemy błyskawicznie przeniesieni do Android Market

Kody QR mogą także wyjść poza  Cyberprzestrzeń. Ciągle nie są jeszcze popularne, ale w każdym miejscu, które jest na styku świata realnego i wirtualnego mogą być bardzo użyteczne. Mogą to być takie miejsca jak:
 • Muzea (przekierowanie do dodatkowych informacji na temat eksponatu takich jak: filmy, zdjęcia, mapy, itp.)
 • Przystanki autobusowe: sprawdzanie rozkładu jazdy online, trasy jazdy na mapie
 • Opakowania produktów (nie widziałem, żeby ktoś wpadł na ten pomysł): dawałoby to dodatkowe informacje o promocjach, konkursach, przecenach, itp.
 • Reklama: na plakatach z przekierowaniem np. do sklepu online
 • Prasa: reklama w postaci fotokodowego linka lub jako dodatkowe materiały do artykułów, np. utwory audio w sieci, filmy wideo, itp. 
 • Jako bilety lub znaczki pocztowe. SMS-em kupujemy bilet autobusowy i dostajemy w zamian QR kod, który możemy pokazać na wyświetlaczu telefonu. 
Wpis do kalendarza: bicie rekordu oglądalności bloga Xperia X10 ; - ) Wystarczy wycelować Xperią i mamy wgrane wydarzenie do kalendarza.. Dobry sposób na masowe informowanie o wydarzeniach.

  Lokalizacja zamku Draculi w Bran, Transylwania, zakodowana w QR

  Aplikacje QR:


  QR Droid. To najciekawsza aplikacja, na którą się natknąłem w Android Market. Nie tylko skanuje, ale także tworzy QR Kody.

  Interfejs QR Droid
  Bezpośrednio z poziomu QR Droid możemy tworzyć kody do:
  • Linków do zainstalowanych aplikacji z Android Market
  • Kontakty z naszego telefonu zakodowany w QR
  • Adresy stron www
  • Numery telefonów
  • Wydarzenia z kalendarza: to bardzo pomysłowa opcja. Tworzymy wydarzenie w kalendarzu zakodowane w fotokodzie. Wysyłamy je do znajomych. Przykładamy telefon z czytnikiem QR kodów i automatycznie wgrywamy zapis do kalendarza.
  • Geolokalizacja
  • SMS-y
  Ponadto możemy fotokody dekodować:
  • z zapisanego w Xperii X10 obrazka
  • z aparatu - to jest najbardziej użyteczne, ponieważ możemy dzięki temu rozwiązaniu używać QR kodów jak linków. Telefon otworzy przeglądarkę internetową, Android Market, itp. po to, aby nas tam przenieść
  • z adresu url w Internecie
  Mniej skomplikowaną aplikacją jest NeoReader. W akcji wygląda on tak:


   Celujemy NeoReaderem w kod QR i przenosimy się do Android Market


   Więcej na temat struktury oraz budowy kodu znajdziesz tutaj. Kody QR możecie generować sami dzięki temu narzędziu, które  jest oparte na przeglądarce internetowej. Kody QR przenikają do kultury masowej. W połączaniu z rozwojem smartphonów  i internetu mobilnego daje to szansę na masowe wykorzystanie fotokodów.

   Tutaj macie jakże klasyczny i niefotokodowy link do bloga o fotokodach.   Kwestie bezpieczeństwa 


   Nie jest to często poruszany problem w sieci, ale myślę, że warto wspomnieć o tym, żeby używać kodów QR ze znanych i sprawdzonych źródeł.

   Kod QR może przekierować linkiem do dowolnego miejsca w Sieci, a niektóre z nich mogą być bardzo mroczne i niebezpieczne... Chyba nie chwielibyście być skierowani bezpośrednio na jakieś złośliwe oprogramowanie lub materiał, którego nie chcielibyśmy oglądać?

   1 komentarz:

   1. Strona rozkoduj.pl udostępnia kody, które można już z daleka rozpoznać i mieć pewność, że znajdziemy w nich informacje a nie wiadomo jakie linki.

    OdpowiedzUsuń