"" – Latarnik2.0 Podoba się?

poniedziałek, 22 listopada 2010

Nagrywanie wideo w HD i tryb ciągłej korekty ostrości

Testy kamery w modelu Xperia X10 odbyły się wczoraj w Paryżu. Sprawdziłem tam jak aktualizacja oprogramowania wpływa na jakość materiałów zdjęciowych oraz filmowych.

Sony Erricsson Xperia X10 dzięki aktualizacji oprogramowania i Androidowi 2.1 dołączył do bardzo ekskluzywnego grona smartphonów zdolnych do nagrywania materiałów wideo w jakości HD z funkcją automatycznej regulacji ostrości w trybie ciągłym, i dzisiaj skupimy się właśnie na tym.

Autofocus podczas nagrywania wideo sprawia, że ostrość filmu jest dostrajana w czasie rzeczywistym. w zależności od zoomu oraz tego, czy filmujemy obiekty znajdujące się blisko, czy daleko. Możemy wykonywać zoom lub filmować bliskie obiekty, a ostrość będzie dostrajana ciągle. Daje to takie efekty:
Najpierw z odległości kilkudziesięciu centymetrów filmuję mapę: ostrość jest dobra. Następnie rzut na katedrę Notre-Dame, zbliżenie na most nad Sekwaną: podczas filmowania dalszego planu ostrość się do niego dostroiła. Kolejnym elementem testu było powrócenie do punktu wyjściowego, czyli zbliżenie na mapę z odległości kilkudziesięciu centymetrów. Ostrość została na nowo przeliczona i dostrojona. Oceniam, że Xperia X10 zaliczyła ten test dobrze. Film był wykonywany przy maksymalnej rozdzielczości HD 720p. Reszta parametrów nie była modyfikowana.

Materiał filmowy zajmuje 27,7 MB przy rozdzielczości HD 720p i długości nagrania 37 sekund.

Tę funkcję będę jeszcze testował. W następnym odcinku opublikuję kolejne materiały filmowe oraz zdjęcia z Paryża, które zostały wykonane smartphonem Xperia X10. Muszę powiedzieć, że będzie co oglądać i Xperia X10 jako aparat wcale mnie nie zawiodła.

4 komentarze:

 1. Całkiem nieźle radzi sobie z nagrywaniem multimediów. Czy możesz wrzucić więcej próbek? np. jak nagrywa nocą i w pomieszczeniach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Oczywiście, ale to dopiero w następnym odcinku. Mam sporo materiałów wizualnych.

  OdpowiedzUsuń
 3. "Kolejnym elementem testu było powrócenie do punktu wyjściowego, czyli zbliżenie na mapę z odległości kilkudziesięciu centymetrów. Ostrość została na nowo przeliczona i dostrojona. Oceniam, że Xperia X10 zaliczyła ten test dobrze."

  Wybacz, ale chyba ten film nie pokazuje, że Xperia dobrze sobie radzi ze zbliżeniem. O ile świetnie ogniskuje się na dal, to "przeliczenie i dostrojenie" do bliskości trwa strasznie długo. Po aktualizacji zrobiłem bardzo wiele testów i wyszło mi za każdym niemal razem to samo.

  Xperia jest dość dobrym telefonem, jednym z najlepszych na rynku, ale ma też swoje wady. Czy w tym blogu zamierzasz pisać artykuły sponsorowane przez SE i przedstawiać wady jako zalety? Jeśli tak, to trochę szkoda...

  Ja osobiście jestem całkiem zadowolony z mojego telefonu, ale mógłbym również godzinami wymieniać niedociągnięcia producenta - szczególnie po ostatniej aktualizacji, w której wyszło wiele niedoróbek, co mogę stwierdzić na własnym aparacie jak i na podstawie opinii użytkowników na forach.

  Takie zachwyty bez odrobiny krytycyzmu przypominają mi początki działań firm w social media. Niestety łatwo wtedy oskarżać autora bloga o stronniczość i siedzenie w kieszeni SE.

  Polecam obserwacje jak wyglądała kampania Burger Kinga wykonana z pomocą Kominka.

  Pozdrawiam
  Szymon

  OdpowiedzUsuń
 4. Przeliczenie ostrości na nowo trochę trwa, ale zwróć uwagę, że jest to rozwiązanie stosunkowo nowe na rynku. Większość topowych modeli smartphonów w ogóle nie daje takiej możliwości.

  OdpowiedzUsuń