"" – Latarnik2.0 Podoba się?

środa, 24 listopada 2010

Li-Po formować czy nie formować? Oto jest pytanie!


Li-Po to akumulator litowo-jonowo-polimerowy, który nie jest zbyt popularnym rozwiązaniem w telefonach komórkowych. Częściej  są spotykane baterie Li-Ion. W obu przypadkach ciągle panuje mit dotyczący formowania baterii oraz efektu pamięci. Wywodzi się on z czasów, kiedy w telefonach komórkowych były montowane baterie poprzedniej generacji - Ni-MH. Ogniwa niklowo-wodorkową należało poddawać kilkakrotnemu procesowi formowania, czyli całkowitego rozładowania i naładowania gdyż występował w nich tzw. "efekt pamięci".

Xperia X-10 jest wyposażona w akumulator Li-Po o pojemności 1500 mAh. Wolałem się upewnić pisząc do obsługi technicznej Sony Ericssona, jak należy postępować z baterią Li-Po. Oto odpowiedź na mojego maila:

Pragniemy Pana poinformować, że pierwsze formatowanie baterii powinno wyglądać następująco:

1. Pierwsze trzy ładowania powinny trwać co najmniej 3-4 godziny
2. Telefon należy podłączyć do gniazda ładowania, gdy aparat zacznie sygnalizować rozładowanie baterii, nie czekając aż telefon całkowicie się rozładuje.
3. Kolejne ładowania i podładowywania nie szkodzą bateriom nowej generacji


Bateria 1500 mAh. w Xperii X10 to na prawdę duża pojemność – spokojnie wystarcza na dobę intensywnego użytkowania telefonu, chociaż pierwszego dnia rozładowałem ten model w kilka godzin używając każdej funkcji  i ciesząc się nim jak dziecko.

Jednym z zadań Androida po aktualizacji  do wersji 2.1 jest lepsze zarządzanie zużyciem energii. Zobaczymy w testach jak będzie sprawowała się bateria telefonu Xperia  X10 na co dzień, ale to dopiero po jakimś czasie użytkowania.

3 komentarze:

 1. To ciekawe, bo wszędzie piszą, że tego rodzaju baterii się nie formuje, a już tym bardziej nie "formatuje". Poza tym jaki sens ma trzymanie telefonu na kablu ileś tam godzin, skoro po osiągnięciu 100% prąd odcinany jest automatycznie?
  Co do doładowywania zgodzę się, akumulatorom to nie szkodzi.

  OdpowiedzUsuń
 2. Raczej nie jest to opis formowania baterii - nie ma mowy o całkowitym rozładowaniu. Jest za to informacja o możliwości doładowania. Pod tym względem bateria przypomina raczej standardowy Li-Ion.

  OdpowiedzUsuń
 3. Może po prostu obsługa klienta chciała powiedzieć, iż baterie rozładować do być może 5%? Podłączyć zostawić na te 3 godziny, aż się bateria całkowicie naładuje

  OdpowiedzUsuń