"" – Latarnik2.0 Podoba się?

sobota, 9 kwietnia 2011

Wampiry czają się w Android Market: przegląd wampirzych aplikacji

Tematyka wampirów nadal jest na topie światowej popkultury. Filmy, seriale, gry, czy wręcz subkultura wampirów. Mieszkając w Transylwanii, gdzie narodził się pierwszy Wampir: Dracula, pomyślałem, że przejrzę Android Market pod kątem  tej tematyki i pościągam parę aplikacji na Xperię X10.
 
Wizerunek Włada Palownika w Sighisoarze. Malowidło na ścianie w domu hrabiego Draculi i miejsce jego narodzin.


Wyświetl większą mapę

Plac w Sighisoarze. W głębi po prawej dom Draculi.

Obok domu hrabiego Draculi często pojawiają się czarne koty.


Wizerunek wampirów od 1897 roku zmieniał się: od mrocznych i tajemniczych książąt, po zdeformowane mroczne łaknące krwi stwory, a obecnie arystokratów nocy.

True Blood

True Blood


W ostatnich czasach tematyka wampirów stała się popularna m. in. dzięki serialowi, True Blood, którego producentem jest stacja HBO.

Z Android Market można pobrać dedykowaną dla fanów serialu "True Blood" aplikację o tej samej nazwie.

Znajdziemy  w niej wszelkie informacje o bohaterach, galerie, filmiki, tapety, itp.


Vampires Live

Jest to gra z gatunku MMORPG, która toczy się w świecie wampirów.

Producent aplikacji twierdzi, że w ten tytuł gra 2,5 miliona osób na całym świecie, a aplikację z Android Market pobrano około 250 tys. razy. 

W tej grze online kierujemy naszą postacią i rywalizujemy z innymi wampirami. Ścieżka kariery przeciętnego wampira obejmuje naukę nowych wampirzych umiejętności, przemienianie ludzi w "swoich", spożywanie krwi, budowanie klanu. To wszystko można wpisać do wampirzego CV.W świecie Vampires Live istnieje kod klanu, którym można "infekować" lub po prostu "wcielać" nowych członków i budować wspólnie reputację oraz potęgę w wampirzym świecie.

Gra jest chwalona za wiele rozwiązań strategicznych, które można zastosować podczas rywalizacji z graczami online.


Grafika Vampires Live ogranicza się to kilku klimatycznych tabelek, napisów i obrazków, a zatem podobna jest do zwykłych aplikacji lub mobilnych stron internetowych

DRACULA(Bram Stoker)

Ta aplikacja to nic innego jak e-book  twórcy podwalin pod współczesną popkultorę związaną z wampirami. Mowa o Bramie Stokerze, który napisał powieść w 1897.

 

 

 

Dracula the Undead

Jest to aplikacja będąca audiobookiem w angielskiej wersji językowej. Oryginalna historia Draculi opowiedziana przez aktorów. Nie zabraknie mrożących w żyłach efektów dźwiękowych.

Link do aplikacji w Android Market.

 

 

Dracula: Shmoop Guide

Jest to praca zbiorowa studentów literatury, którzy  dokonali analizy pierwowzoru literackiego powieści o Draculi. Znajdziecie tam odpowiedzi na wszystkie nurtujące was pytania. 

Nie zabrakło kolokwium, które serwują nam studenci w postaci quizu.

Link do aplikacji w Android Market.

 

 

Vampire Eyes Live Wallpaper

To nic innego jak żywa tapeta, czyli  Live Wallpaper z udziałem wampirzycy.
















iDracula Undead Awakening 


 
Głównym zadaniem gracza w iDracula Undead Awakening  jest eksterminacja hord nieumarłych sługusów Draculi. Nie mamy czosnku, osikowego kołka, krucyfiksu ani srebrnych pocisków. Za to mamy całkiem przyzwoity arsenał broni palnej, która pomaga nam oczyszczać kolejne poziomy gry ze zła. 

Sterowanie w  iDracula Undead Awakening odbywa się za pomocą akcelerometru (poruszanie się) oraz ekranu dotykowego (strzelanie i celowanie). Rozgrywka jest trudna i wymaga sporo umiejętności, cóż, nikt nie powiedział, że życie łowcy wampirów będzie łatwe.


Dracula's Guest

Jest to aplikacja komiks ze świata krwiopijców. Komiks jest wzorowany na oryginalnej historii opisanej w pierwszej książce. 


Vampire Trivia

Jest to  aplikacja, która jest quizem: sprawdza wiedzę na temat wampirów. Pytania dotyczą zarówno legendy, pierwowzoru literackiego, jak i szeroko pojętej popkultury dotyczącej tych mrocznych istot.



 

Dracula The True Story

Jest to 40 minutowy film na temat historii wampirów. 

Link do aplikacji w Android Market.


Gothic Industrial Nosferatu

 Jest to aplikacja - film.

Nosferatu jest niemieckim filmem z 1922 roku i jednym z pierwszych horrorów w historii kina. 

Aktor Max Schreck wcielił się w postać wampira i zrobił to na tyle dobrze, że stworzył legendę w okół filmu. Wielu ludzi wierzyło, że jest on prawdziwym wampirem...


Jakby tego było mało, wyrokiem sądu nakazano zniszczenie wszystkich kopii tego filmu... Florence Stoke, wdowa po autorze pierwowzoru literackiego o Draculi, wytoczyła proces o prawa autorskie do historii opisanej przez jej męża. Proces wygrała a film i wszystkie kopie spalono. Prawie wszystkie gdyż w Android Market można znaleźć ten tytuł.

Link do aplikacji w Android Market.

Więcej informacji na temat filmu znajdziecie tutaj.

W 2000 roku powstał film "Cień wampira", który jest fikcyjną rekonstrukcją tego, co działo się na planie filmowym w 1922 roku podczas kręcenia Nosferatu: symfonia grozy.

Castlevania Theme


Motyw z gry Castlevania, która swego czasu (1987 rok) była popularna wśród graczy na konsoli Nintendo Entertainment System. Potem doczekała się licznych reedycji na rozmaitych platformach systemowych.

Link do aplikacji w Android Market.  


Rumuni nie są szczególnie szczęśliwi z faktu, że Dracula pochodzi z Rumunii. Kiedy się ich o to pytam, twierdzą, że jest to tylko głupia legenda.  Fakt, hrabiemu Draculi przypisuje się szereg okrucieństw i zwyrodnień, a do jego pasji i zainteresowań należało wpijanie ludzi na pal (dlatego był też znany jako Wład Palownik). Wampiry mogłyby być jednym z lepszych towarów eksportowych Rumunii.  Rumuni tego jednak nie robią prawie wcale. W Braszowie nie znalazłem np. pubów pełnych czosnku i innych wampirzych stylizacji. 

W Wikipedii można przeczytać kilka faktów związanych z legendą o Draculi:

"Konflikt Włada Palownika z siedmiogrodzkimi kupcami, który rozpoczął się, gdy Wład w 1459 ograniczył kupcom zagranicznym wstęp na jarmarki Wołoszczyzny jedynie do trzech przygranicznych miejscowości, zaowocował nie tylko spiskami przeciwko jego życiu, ale i wojną, można by rzec, propagandową (...) Jesienią 1462, gdy Wład, pozbawiony władzy przez swego brata Radu Pięknego musiał uchodzić z kraju, w Siedmiogrodzie ukazały się pierwsze pamflety opisujące rzekome okrucieństwa Palownika (...) Rok później na dworze cesarza niemieckiego Fryderyka III, poeta niemiecki Michel Beheim ogłosił swój poemat zatytułowany "Von ainem wutrich der hies Trakle waida von der Walachei" czyli "O krwawym szaleńcu zwanym Draculą, wojewodą wołoskim". Poemat przedstawiał Włada jako krwawego tyrana i szaleńca, co miało niemały wpływ na powstanie czarnej legendy Drakuli. Informacje do swego poematu zaczerpnął Beheim z trzech źródeł: wspomnianych już siedmiogrodzkich pamfletów, zebranych w rękopisie znanym obecnie jako "Rękopis St. Gall", plotek dotyczących bieżących wydarzeń, między innym aresztowania Włada przez Korwina i w końcu z ustnej relacji katolickiego mnicha, który zetknął się w Siedmiogrodzie z Drakulą podczas jednej z jego ekspedycji karnych przeciwko Sasom (...) W tymże samym roku na dworze Macieja Korwina zjawił się legat papieski Nicola di Modrussa, który miał okazję poznać Drakulę osobiście, pozostawiając światu jedyny zachowany opis Włada. Wysłał on papieżowi raport, w którym donosił, iż Drakula do roku 1462 zabił czterdzieści tysięcy swych politycznych oponentów. Te mocno przesadzone wieści (wskazana liczba odpowiadała prawie jednej piątej ówczesnej ludności Wołoszczyzny) były rozpowszechniane nie tylko przez saskich wrogów Palownika, ale i przez samego Korwina, pragnącego usprawiedliwić uwięzienie niedawnego bohatera" (...) Już po śmierci Drakuli, w latach osiemdziesiątych XV wieku, siedmiogrodzkie pamflety jęły się ukazywać drukiem na terenie Niemiec, publikowane w takich miastach jak Norymberga, Bamberg czy Strasburg. Odnaleziono ponad tuzin takich druków, wydanych w latach 1488–1521. Tytułowane "Przerażająca i prawdziwa, niezwyczajna historia okrutnego, krew pijącego tyrana zwanego księciem Draculą" (lub podobnie), stanowiły rodzaj ówczesnej literatury brukowej, mającej zaspokajać najniższe czytelnicze gusta"
Następnym etapem była wspominana już kilka razy książka Brama, film Nosferatu z 1922 roku a potem za tematykę hrabiego Draculi zabrali się filmowcy z Holywood - w 1994 roku powstał "Wywiad z wampirem".

1 komentarz:

  1. vampires live bardzo ciekawie się prezentuje i mega wciąga. Na pewno trochę w nią pogram :) Mój kod: Ptcwqu Z góry dzięki za pomoc!

    OdpowiedzUsuń