"" – Latarnik2.0 Podoba się?

poniedziałek, 13 grudnia 2010

Gwiazdy nad Paryżem

Xperia X10 pozwala obserwować gwiazdy nawet, kiedy nie są one widoczne
Paryż, miasto miłości. Na niebie muszą być widoczne gwiazdy! Miasto za dnia jest ciekawe ale to dopiero nocą imponuje. Kiedy byliśmy tam jesienią niebo było spowite gęstą warstwą chmur i nie było jak zaimponować wiedzą o  gwiazdach. Prawdę mówiąc nie byłoby takiej możliwości nawet gdyby były one widoczne. Tutaj może pomóc prosta aplikacja o nazwie  Google Sky Map, która pozwala widzieć konstelacje gwiazd z nazwami na wyświetlaczu telefonu Xperia X10.

Aplikacja potrafi określić, w którą stronę "spogląda" obiektyw telefonu Xperia X10, aby wyświetlić konstelacje gwiazd i innych ciał niebieskich z nazwami. Można usiąść na wzgórzu i obserwować gwiazdy pijąc francuskie wino z Bejbikiem.

Gwiazdy skłaniają do rozmyśleń. W moim wypadku do rozmyśleń nad czasem. Ciekawe, że aplikacja do prawidłowego działania wcale nie wymaga internetu. Google Sky Map umożliwia nam nawet podróż w czasie! Możemy sprawdzić jakie niebo widzieli nasi pradziadkowie, lub jakie zobaczą nasze wnuczęta.  Rozczarowało mnie to, że do dyspozycji mamy jedynie przedział dat od 1900 do 2100 roku. A gdzie niebo z 24 grudnia roku pierwszego? Niestety, programiści nie zakodowali w Google Sky Map ducha Bożego Narodzenia. Możemy  za to skorzystać z wbudowanej wyszukiwarki ciał niebieskich, która wskaże nam dany obiekt na niebie. W aplikacji zainstalowano także galerię zdjęć - można dzięki niej wyszukiwać obiekty na niebie.

Gwieździste niebo nie tylko dla astronomów
Google Sky Map z pewnością ułatwia obserwacje astronomiczne profesjonalistom oraz pasjonatom, ale z zwykli użytkownicy także znajdą coś ciekawego dla siebie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz